KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2007 Yılında Katılacağımız Kitap Fuarları

Kültürlerini evrensel boyutlara taşımak isteyen ülkeler, konusu yayıncılık ve kitap olan ve dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen sergi ve fuarlara misyon ve vizyon eksenli bir seçme yaparak katılmaktadırlar. Bakanlığımız da, zengin bir tarih ve kültüre sahip olan ülkemiz adına bu fuarlara katılmakta, edebi, kültürel ve sanatsal zenginliklerin en önemli aktarım araçları arasında yer alan kitaplar ve diğer yayın materyalleri aracılığıyla ülkemizi ve yayıncılığımızı tanıtmaktadır.

Uluslararası kitap fuarlarına katılımın profesyonel ve özgün tanıtım anlayışına dayandırılması çalışmaları 2004 yılında yapılandırılmış ve ilgili meslek kuruluşları ve telif ajansları ile yapılan işbirliği sayesinde ülkemizin tanıtımında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Katılacağımız kitap fuarları belirlenirken de daha önceden gerçekleştirdikleri misyonlar, katılımcıların memnuniyetleri, katılımcı sayıları, kültürel dışa açılım ve etkileşim dikkate alınmaktadır.

Ülkemizin kültür, dil, edebiyat, sanat, turizm vb. yönleriyle tanıtımına katkıda bulunmak, uluslararası kuruluşlarla kültürel ilişkilerimizi geliştirmek, yayıncılık alanında son gelişmeleri izlemek ve TEDA Projesini tanıtmak amacıyla 2007 yılında uluslararası düzeyde düzenlenecek olan aşağıdaki kitap fuarlarına katılım sağlanacaktır: