KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Havalimanı Kütüphaneleri

Havalimanı Kütüphanesi-İstanbul-01.jpg
Yaşayan kütüphaneler anlayışı çerçevesinde kütüphanecilik alanında farklı vizyona sahip projeler Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce peyder pey hayata geçirilmektedir. Bu projelerden bir diğeri Havalimanı Kütüphaneleri projesidir. Bakanlığımızca, yaşam boyu öğrenmenin teşvik edilmesi, okuma kültürü ve alışkanlığının geliştirilmesi, kütüphane erişim ağının yaygınlaştırılması ve yolcuların bilgi ve kültür odaklı keyifli vakit geçirebilmeleri amacıyla vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan havaalanlarında halk kütüphaneleri açılmaktadır.

Bahse konu halk kütüphaneleri, havalimanı çalışanları ve yolcularının kütüphane hizmetleri ihtiyacını karşılamak yanında sesli kitaplar ve benzeri dijital mecralar aracılığıyla, engelli bireyler için engelsiz okuma imkanları da sağlamaktadır. Havalimanı kütüphanelerinde çocuklar için özel içerikli yazılı ve görsel materyaller, ingilizce yayınlar, dergi ve nobel ödülü almış edebiyat eserleri de bulunmaktadır. İl halk kütüphanelerine bağlı şube kütüphanesi olarak hizmet veren havalimanı kütüphanelerinden ödünç alınan kitaplar 15 gün içerisinde herhangi bir halk kütüphanesine iade edilebilmektedir.

İstanbul Havalimanı Kütüphanesi (İstanbul Airport Library)

Bakanlığımız ve İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi (İGA) ile yapılan işbirliği çerçevesinde Arnavutköy sınırları içinde kalan İstanbul Havalimanında İç Hatlar Gidiş bölümünde yer almaktadır. 11.10.2019 tarihinde hizmete açılan kütüphane ülkemizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin tanıtımına da katkı sağlamaktadır. 2019 yılı fiyatlarıyla 48 bin TL'ye mal olan İstanbul Havaalanı Kütüphanesi çalışma saatleri, istatistikler, iletişim bilgileri ve diğer merak edilenler için ilgili kütüphanemizin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kütüphane açılış haberi için tıklayabilirsiniz

Havalimanı kütüphanesi tanıtım filmi

Ankara Esenboğa Havalimanı Kütüphanesi

Akyurtta bulunan Esenboğa Havalimanında kütüphane açılmasına yönelik çalışmalar 2021 sonunda tamamlanarak TAV Havalimanları Holding A.Ş. ile yapılan protokol ile hayata geçirilmiştir. İç hatlar giden yolcu katındaki 103 numaralı kapı yanında yer alan kütüphane 2020 yılı fiyatlarıyla 444 bin TL'ye mal olmuştur.

Antalya Havalimanı Kütüphanesi

DHMİ ve Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş. ile yapılan görüşmeler ve imzalanan protokol neticesinde Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali asma katında kütüphane açma çalışmaları devam etmektedir.
Kütüphane açılış maliyeti: 106.200 TL (proje, 2022 yılı fiyatlarıyla), ...TL (Tefriş)

Havalimanı Kütüphanelerinden Görüntüler

  • Havalimanı Kütüphanesi-İstanbul-02.jpg
  • Havalimanı Kütüphanesi-İstanbul-03.jpg
  • Havalimanı Kütüphanesi-İstanbul-04.jpg
  • Havalimanı Kütüphanesi-Ankara-01.jpg
  • Havalimanı Kütüphanesi-Ankara-02.jpg