KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSLARARASI KÜTÜPHANE VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ

ULUSLARARASI KÜTÜPHANE VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ

Yapay zekâ başta olmak üzere teknoloji ve yazılım dünyasındaki yenilikler kütüphanecilik için heyecan verici ve ufuk açıcı fırsatlar sunmaktadır. Bu noktadan hareketle Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki dönem kütüphane hizmetleri politikasını, bilgiye erişim ve bilginin kullanımında yapay zekâ, bulut bilişim, makine öğrenimi, nesnelerin İnterneti ve robotik otomasyon başta olmak üzere güncel teknolojik imkanlarından en üst düzeyde istifade etme esası üzerinde şekillendirmiştir. Bu çerçevede 2024 yılında yapay zekâ temelli 100 akıllı kütüphanenin vatandaşlarımızın hizmetine sunulması hedefi belirlenmiştir.

Bu yaklaşıma paralel olarak 60. Kütüphane Haftası “Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali” olarak İstanbul Rami Kütüphanesi’nde kutlanacaktır.

23-27 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde kütüphanecilik alanında teknoloji ve yapay zekâ temelli hizmet üretenler, ürün geliştiriciler, girişimciler, kütüphaneciler, kütüphanecilik hizmeti veren kurum ve kuruluşlar ve tabi ki binlerce kütüphane kullanıcısı genç bir araya gelecektir.

Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali her tür kütüphane, bilgi merkezi, dokümantasyon merkezi ve arşiv ile bağlantılı olarak, teknolojik gelişme ve yeniliklerin interaktif olarak tanıtıldığı, kütüphanecilik alanıyla ilgili teknoloji temelli ürün ve hizmetlerin tanıtımına imkânı oluşturacak bilgi ve tecrübe paylaşımına dayalı akademik, teknolojik ve pratik iş birliği platformudur.

Festivalde yapay zekâ atölyeleri, yazılım ve kodlama atölyeleri, robotik atölyeleri, app-in-a-day uygulamaları, kariyer ve staj simülasyonları, demolar, oyunlaştırma stüdyoları, hologram demoları, 3D yazıcı atölyeleri, dijitalleştirme demoları, akıllı kitap atölyeleri, VR-AR demoları gibi teknolojik etkinlikler gerçekleştirilecek, aynı zamanda ilham verici konuşmalar, panel ve konferanslar ile mesleki seminerler düzenlenecek, konser ve sanat performansları gibi kültürel etkinlikler sunulacaktır.

Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali’ne katılım için aşağıdaki bağlantıdan kayıt yaptırabilirsiniz.

https://bit/ly/ktfbasvuru