KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Elazığ Okuyor" Projesi

    Elazığ Valiliğince 15 Mart 2007 tarihinde başlatılan “Elazığ Okuyor Projesi” ile Elazığ’da öncelikle öğrenciler sonra yetişkinler üzerinde okuma alışkanlığının kazandırılması hedeflenmiştir.
 

    Proje kapsamında 90 çeşit kitaptan 120.000 adet kitap Valilikçe satın alınmış ve her okula öğrenci sayıları kadar gönderilmiştir. Okullarda okuma saatleri yapılarak her öğrencinin günde 1 saat kitap okuması sağlanmış, en çok kitap okuyan öğrenciler ödüllendirilmiştir. Hem okullarda hem de yetişkinlere yönelik olarak “Elazığ Okuyor Okuyanlar Yarışıyor” adlı bilgi yarışması düzenlenmiştir.
    

    Kamu kurumları kitaplar satın almışlar ve bu kitapları kampanya kapsamında bağışlamışlardır. Kurumlar kendi personellerine yönelik kitap okuma saatleri düzenlemişler ve kitap okuyan personele, okumayı teşvik edici ödüller vermişlerdir.
Sivil toplum kuruluşları tanınmış yazarların öğrencilerle buluşmaları için “Okuma” konulu paneller, açık oturumlar düzenlemişlerdir. Ayrıca kampanyaya önemli ölçüde hediye kitap desteği sağlamışlardır. Kortej düzenlenmiş ve vatandaşlara hediye kitap dağıtılmıştır. İlde kitap desteği sağlanan 20 kahvehanede okuma köşeleri oluşturulmuştur. Elazığ’daki yerel televizyonlarda yetişkinlerin kitap okumalarına yönelik mesajlar verilmiştir.
   

    Elazığ Valiliğince, projenin daha çok bireye ulaşması ve kalıcı bir okuma alışkanlığının kazandırılması için çalışmalara devam ettirilecektir.

    Proje ile ilgili bütün çalışma ve etkinliklere www.elazig.gov.tr adresinden ulaşılabilir.