KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

43. Kütüphane Haftası Etkinlikleri

Her yıl geleneksel olarak Mart ayının son Pazartesi günü başlayarak bir hafta boyunca sürdürülen “Kütüphane Haftası”nın 43’üncüsü bu yıl 26 Mart-01 Nisan 2007 tarihleri arasında kutlanacaktır.

Haftanın ana teması “Tarih Boyunca Kütüphane ve Kütüphaneci” olarak belirlenmiştir.

Kütüphane Haftası Programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği başta olmak üzere diğer kütüphane ve bilgi merkezlerinin katkılarıyla düzenlenmiştir.

Açılış töreni 26 Mart 2007 Pazartesi günü Bakanımız Sayın Atilla KOÇ’un katılımıyla Küçük Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleştirilecektir. Devlet Tiyatroları tarafından, yalnızca Kütüphane Haftası açılışı için hazırlanan özel bir Drama ile açılış töreni farklı ve ilgi çekici bir formata dönüştürülmüştür.

Açılış töreninde 2006 yılında “İster Bir Kitap, İster Bir Raf” “İster Onarın, İster Donatın” sloganlarıyla yurt çapında başlatılan “Kütüphaneler İçin” Kampanyası’na katkıda bulunan kurum ve kuruluş temsilcileri ile şahıslara teşekkür belgeleri Bakanımız Sayın Atilla KOÇ tarafından takdim edilecektir.

Hafta boyunca açık olacak sergilerde “Nobel Edebiyat Ödülü Almış Yazarların Eserleri”, “Türk Edebiyatının Dışa Açılması (TEDA) Projesi Kapsamında Yayınlanan Eserler”, “Geçmişten Günümüze Ankara’da Çıkan Süreli Yayınlar ve Nadir Eserler” ve “Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğrencilerinin Fotoğraf Sergisi” görülebilir.

Hafta boyunca düzenlenecek panellerde “Tarih Boyunca Kütüphaneci İmajı ve Türkiye Örneği”, “Bilgi Okuryazarlığı ve Türkiye Örneği”, “AB Yüksek Öğretim Programı Erasmus ve Kütüphanecilik Eğitimi”, “Tarih Boyunca Lobicilik ve Kütüphanecilik”, “Geçmişten Günümüze Sahaflık” ve “İhtisas Kütüphaneleri” konularında akademisyenlerin ve kütüphanecilerin katılacağı paneller gerçekleştirilecektir.

17 Şubat 2005 yılında kaybettiğimiz, 1950'li yıllarda seyyar bir kütüphane kurup Anadolu insanı¬na eşek sırtında kitaplar taşıyan “Eşekli Kütüphaneci” Mustafa GÜZELGÖZ anısına, yapımcı- yazar Tayfun TALİPOĞLU ile kütüphaneci-yazar Aydın İLERİ’nin katıldığı “Eşekle Gelen Aydınlık” konulu bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Tiyatro sanatçıları Buket DEROĞLU ve Özgür ÖZGÜLGÜN tarafından Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bölümü’nde sadece LÖSEV bünyesindeki lösemili çocuklar için özel bir drama sahnelenecektir.

“Türk Halk Kütüphanecileri İçin Yeni Bir Deneyim: Halk Kütüphaneleri Bölge Seminerleri Projesi” oturumunda, halk kütüphanecilerinin yaratıcı fikirler geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla yurt çapında gerçekleştirilen projenin sonuçları paylaşılacaktır.

Ankara İl ve İlçe Halk Kütüphanelerinde gerçekleştirilecek etkinliklerde Nur İÇÖZÜ, Mine SOYSAL, Bilgin ADALI, Süleyman BULUT ve Nemika TUĞCU halk kütüphanelerinde; Serpi URAL ve Ayşin BUMİN gezici kütüphane ile ilköğretim okullarına ziyaretlerde bulunarak, çocuklarla söyleşilerde bulunacaklardır.

Hafta boyunca yurt düzeyine yayılmış 60 gezici kütüphanenin yanı sıra, 1118 halk, 47 çocuk ve 14 yazma eser kütüphanesi olmak üzere toplam 1179 kütüphanede; çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin kütüphanelere olan ilgi ve sevgisini artırmak, okuma alışkanlığını geliştirmek için panel, sempozyum, açıkoturum, konferans, konser, yarışma, v.b. konularda çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Kütüphane Haftası Programı için tıklayınız.