KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Alman Kültür Gazetecileri Buluşması Programı

ALMAN KÜLTÜR GAZETECİLERİ İSTANBUL buluşması

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde son yıllarda büyük atılım gerçekleştiren Türk yayıncılığı Frankfurt Kitap Fuarı aracılığıyla dünya vitrinine çıkıyor. 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye kapsamında çok sayıda uluslararası kültür, sanat ve edebiyat etkinliği düzenleniyor.  

6-7 Haziran 2008 tarihlerinde “Alman Kültür Gazetecileri İstanbul Buluşması” çerçevesinde Almanya’nın önde gelen medya kuruluşlarının temsilcileri, yapımcılar ve editörler İstanbul’da 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi üyeleri ve ülkemizin önde gelen kültür insanları ile buluşuyor.

Alman Kültür Gazetecilerinin, Onur Konuğu Türkiye sunumu ve kültürümüz hakkında bilgilendirilmeleri amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında paneller, kültür turu ve özel çekim ve röportajlar yer alıyor.    

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde kültürel dışa açılım amacıyla son yıllarda başarılı bir şekilde yürütülen politikaların sonuçları ülkemiz kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılığı açısından mutluluk verici boyutlardadır. Türkiye’nin çeviri destek projesi TEDA’nın uluslararası alanda gördüğü ilgi ve kazandığı başarılar ve Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanması gibi gelişmeler 2008 Frankfurt Kitap Fuarı’na Onur Konuğu katılımımız ile taçlanmıştır. Onur Konuğu Türkiye sunumu, Türk yayıncılığının bugün geldiği noktanın sergilenmesi ve gelişimi açısından olduğu kadar kültürel dışa açılımımız için de yeni fırsatlar sunmaktadır.  

Onur Konuğu Türkiye katılımı ile ilgili çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili meslek kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ve kamu özel sektör işbirliğinin başarılı bir örneği olan 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi tarafından yürütülmektedir. Onur Konuğu Türkiye sunumunun tanıtım ve halkla ilişkiler ayağı bakımından oldukça önemli olan “Alman Kültür Gazetecileri İstanbul Buluşması” 6-7 Haziran 2008 tarihlerinde İstanbul’da Kalyon Otel’de gerçekleştirilecektir.   

Almanya’nın önde gelen televizyon, radyo ve gazete temsilcilerinin katılacağı etkinlik ile ilgililerin Onur Konuğu Türkiye programı ve kültür ve yayıncılığımız hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, panel ve açık tartışma bölümlerinde Alman medya mensuplarının Ulusal Yürütme Komitesi üyeleri, yazarlar ve yayıncılarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmaları sağlanacaktır. 

Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yapacağı ve Onur Konuğu Türkiye sunumu, paneller, açık tartışmalar ve kültür turundan oluşan “Alman Kültür Gazetecileri İstanbul Buluşması” basına açık olacaktır.

 

ALMAN KÜLTÜR GAZETECİLERİ İSTANBUL BULUŞMASI PROGRAMI

6-7 Haziran 2008

İSTANBUL

 

Yer: Kalyon Hotel

Adres: Sahilyolu, Sultanahmet / İstanbul

Tel: 0 212 517 44 00

Faks: 0 212 638 11 11

 

6 Haziran 2008, CUMA

 

10.00– 10.30            Açılış Konuşmaları

-          Doç. Dr. Ahmet Arı, Frankfurt Kitap Fuarı 2008 Konuk Ülke Türkiye Genel Koordinatörü (Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü)

-          Thomas Minkus, Frankfurt Kitap Fuarı Basın Sözcüsü

-          Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı

-           

10.30     11.00            - FKF 2008 Konuk Ülke Türkiye Programı Sunumu

-          Müge Gürsoy Sökmen, Frankfurt Kitap Fuarı2008 Konuk Ülke TürkiyeUlusal Yürütme Komitesi Eş Başkanı (Yayıncı)

-          Ümit Yaşar Gözüm, Frankfurt Kitap Fuarı2008 Konuk Ülke TürkiyeUlusal Yürütme Komitesi Eş Başkanı (KYGM Genel Müdür Yardımcısı)

 

11.00 – 11.15           Kahve Arası

 

11.15 – 12.30         A) Onur Konuğu Türkiye ve Kültürel Dışa Açılım

-          Doğan Hızlan, Gazeteci Yazar

-          Çetin Tüzüner, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı

-          Hayati Bayrak, Basın Yayın Birliği Başkanı

-          Dilek Zaptçıoğlu, Gazeteci Yazar

-          Fahri Aral, Yayıncı

 

                                    B) Açık Tartışma: Kültür Gazetecilerinin Gözüyle Yayıncılık ve Uluslararası Kitap Fuarları

                                   

14.00 – 18.00        Kültür Turu:

“Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sultanahmet, Dikilitaş vb.” özel çekim ve röportajlar

                           

19.30 -22.30 TÜRK KÜLTÜRÜNÜN EVRENSEL YOLCULUĞU GECESİ

 

                                   Okuma: Elif Şafak

Dinleti: Akademi Klarinet Ensemble

 

 

7 Haziran 2008, CUMARTESİ

 

09.30 – 11.30           A) Kültürlerarası Etkileşimde Medyanın Rolü

 

-          Altan Öymen, Gazeteci Yazar

-          Rasim Özdenören, Gazeteci Yazar

-          Beşir Ayvazoğlu, Gazeteci Yazar

                                   

B) Açık Tartışma: Gazeteci Gözüyle Avrupa’da Türk

Kültürel Kimliği

 

11.30 – 12.00           Değerlendirme ve Kapanış