KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Geleceğimizin güvencesi olan çocuklara kitabı sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak; anne, baba ve öğretmenlere çocuklar için kitap seçme imkânı sağlamak üzere, 09-15 Kasım 2009 tarihleri arasında “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” kutlanacaktır.


Hafta kapsamında, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Türk Kütüphaneciler Derneği Ankara Şubesi ve Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile zengin bir kutlama programı hazırlanmıştır.

Hafta, 9 Kasım 2009 Pazartesi günü, saat 10.00’da, Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’nde yapılacak olan resmi açılış töreni ile başlayacaktır. Prof. Dr. Sedat SEVER’in açılış konferansı ile başlayacak olan program, dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok beğenilerek okunan “Dewey: Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi” isimli kitabın yazarı Vicki MYRON’un sunumu ile devam edecektir. Katılabildikleri takdirde Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY minik okurlarla bir söyleşi gerçekleştirecektir. Aynı kütüphanede saat 14.30’da, çocuk kitabı yazarlarının minik okurlarıyla söyleşebilecekleri imza saati yer alacaktır.

Çocuk kitabı yazarları Aytül AKAL, Abdülkadir BUDAK, Adnan ÖZVERİ, Aysel GÜRMEN Bilgin ADALI, Cemil KAVUKÇU, Çetin ÖNER, Devrim ALTAY Fazıl UFUKTEPE, Feridun BÜYÜKYILDIZ, Gürol SÖZEN, Koray Avcı ÇAKMAN, Mavisel YENER, Necla Ülkü KUGLİN, Pelin GÜNEŞ, Serpil URAL, Ulviye ALPAY, Üzeyir GÜNDÜZ ve Vicki MYRON hafta boyunca gerek Bakanlığımıza bağlı halk ve çocuk kütüphanelerinde gerekse çeşitli ilköğretim okullarında çocuk okurlarla buluşacaklar, imza günü, söyleşi, eğitici ve eğlendirici oyunlar, sergi, drama, çizgi film, konser ve benzeri pek çok etkinlik gerçekleştireceklerdir.

Hafta kapsamında çocuk tiyatrolarının bazı oyunları ücretsiz olarak gösterime sunulacaktır.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu konferans salonunda, “Nitelikli Çocuk Kitabı Seçimi, Kütüphane ve Okuma Sevgisi” konulu panel, 11 Kasım 2009 Çarşamba günü, saat 14.00-16.00 arasında gerçekleştirilecektir. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Doç. Dr. Aytekin YILMAZ’ın yöneteceği panelde, Prof. Dr. Sedat SEVER, Prof. Dr. Bülent YILMAZ, Öğr. Gör. Zekeriya KAYA ve yazar Aytül AKAL panelist olarak yer alacaklardır.

Bir grup çocuk kitabı yazarı, 12 Kasım 2009 Perşembe günü, saat 16.00’da Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki Sincan Çocuk Yuvası’nı ziyaret edecekler ve çocuklarla söyleşi yapıp, armağanlar vereceklerdir.

Haftanın kapanışı 13 Kasım 2009 Cuma günü, 13.30-16.00 saatleri arasında, Gençlik Parkı Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda coşkulu bir şenlikle gerçekleştirilecektir. Kapanış etkinlikleri kapsamında çocuk kitapları ile çocuklara yönelik promosyon malzemeleri minik okuyuculara ücretsiz dağıtılacaktır.

Hafta boyunca yurt düzeyine yayılmış 55 gezici kütüphanenin yanı sıra, 1.091 halk, 45 çocuk ve 14 yazma eser kütüphanesi olmak üzere toplam 1.150 kütüphanede, çocukların ve gençlerin kütüphanelere olan ilgisini artırmak ve okuma alışkanlığını geliştirmek üzere panel, sempozyum, açıkoturum, konferans, konser, yarışma ve benzeri konularda çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Hafta programını indirmek için tıklayınız.