KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi ve Çağdaş Hizmet İlkeleri Doğrultusunda Yeniden Düzenlenen Erzurum İl Halk Kütüphanesi Hizmete Açıldı

     

  • Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi Açılışı
  • Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi Açılışı
  • Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi Açılışı
  • Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi Açılışı
  • Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi Açılışı
  • Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi Açılışı

  

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, tanınmış yazarlar adına açılmış edebiyat evleri veya edebiyat müzeleri bulunmaktadır. Bünyelerinde güncel, estetik ve edebi yapıtların yanı sıra el yazması veya nadir basma eserler de bulunan bu yapılar, bulundukları kentin, edebi ve estetik kültürünü geliştirmektedirler.

Bu doğrultuda müze kütüphaneciliği felsefesine uygun materyal ile donatılmış; yazarlara, eleştirmenlere, yayıncılara, çevirmenlere, edebiyatla ilgili sivil toplum kuruluşlarına ve tüm okuyuculara hizmet veren; yeni bir kültürel konsept olarak ele alınan Edebiyat Müze Kütüphaneleri tasarlanmıştır. Amacımız kütüphaneler aracılığıyla edebiyat üretimine ve Türkiye’nin yazınsal çekiciliğinin yükselmesine katkı yapmaktır.

Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin açılışı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Sayın Onur Bilge KULA tarafından 29 Haziran 2012 Cuma günü, saat 17.30’da, aslına uygun olarak restore edilen ve çevre düzenlemesi yaptırılan eski Askeri Hamam binasında (Yukarı Yoncalık Mahallesi, Ali Ravi Caddesi, Yakutiye, Erzurum) gerçekleştirilmiştir.

Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde, 1.000’e yakın yazarın edebiyat ve edebiyat kuramına ilişkin yaklaşık 5.000 kitap ve kitap dışı materyal bulunmaktadır. Türkiye’de yayımlanan 87 edebiyat ve sanat ile ilgili süreli yayının basılı versiyonlarına erişim olanağı vardır. 

Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde, Edebiyat Müze Kütüphanesine adını veren Erzurumlu Emrah’ın yanı sıra, İbrahim Hakkı Hazretleri ile Nefi divanlarının ve Erzurum’da üretilmiş bazı yazma eserlerinin tıpkıbasımları ile Erzurum ve çevre illerde yaşayan yazarların eserlerinden oluşan özel bir koleksiyon bulunmaktadır.

Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde, bugüne değin edebiyat ve sanat alanlarında çeşitli ödüller almış kitapların sergileneceği bir alan da bulunmaktadır. Edebiyat tarihimizin seçkin 59 dergisinin kapaklarının tıpkıbasımları yapılarak, sergilenmiştir. Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Erzurum’da yayımlanmış 23 süreli yayının dijital kopyalarından oluşan koleksiyona da erişilebilir. Ayrıca Erzurum Kent Kitaplığı bölümünde konuları Erzurum’la ilgili 400’e yakın eser bulunmaktadır. Bakanlığımızca Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) çalışmaları çerçevesinde, başka dillerde yayımlanan tüm eserler yine bu kütüphanede okuyuculara sunulmuştur.

 Ayrıca, daha iyi çağdaş hizmet vermek amacıyla yeniden düzenlenen Erzurum İl Halk Kütüphanesi,  hizmete açılmıştır.