KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türk-Alman/Alman-Türk Tarabya Çeviri Ödülü Basın Duyurusu

Türk edebiyatının yurtdışında tanıtılması yolunda öncü projeleri başarıyla yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çeviri ödülleri veriyor.

Çeviri alanında Türkiye'nin ilk ve en büyük ödülü niteliğini taşıyan Türk-Alman/Alman-Türk Tarabya Çeviri Ödülleri bu yıl Ekim ayında sahiplerini bulacak. 

İlki 2010 yılı Kasım ayında Almanya Başkonsolosluğu’nun İstanbul Tarabya’daki yazlık konutunda düzenlenen törenle verilen Ödül’ün ikincisi 31 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Aya İrini Müzesi’nde düzenlenecek bir törenle kazananlara takdim edilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ödüller, “Kültürlerarası Diyalog ve Anlayış için Ernst-Reuter-Girişimi“ çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, S. Fischer Vakfı, Robert Bosch Vakfı ve İstanbul Goethe Enstitüsünün işbirliği içerisinde verilecektir. Türk edebiyatının en iyi Almanca çevirisine ve Alman edebiyatının öne çıkan en iyi Türkçe çevirisine verilecek iki büyük ödülün yanında iki adet de “Yeni Nesil Teşvik Ödülü“ verilecektir.

Türkçeden Almancaya yapılan çeviriler için Türkiye ve Almanya’da yapılacak duyurunun yapılan başvurular ve öneri eser çevirileri arasından Jüri, ödüle değer çevirmeni belirleyecektir. Almancadan Türkçeye yapılan çeviriler için Jüri, yayınlanmış çok sayıda çeviri arasından ödüle değer çevirmenleri saptayacaktır. Türk-Alman Jürisinde Yunus Emre Enstitüsünün 1 temsilcisinin yanı sıra, 1 Türkolog, 1 Alman yayıncı, 1 Alman edebiyat eleştirmeni ve Robert Bosch Vakfının 1 temsilcisi yer alacak. Aynı şekilde Alman-Türk Jürisinde de S. Fischer Vakfının 1 temsilcisi, 1 Türk yayıncı, 1 Edebiyat eleştirmeni, 1 akademisyen ve İstanbul Goethe Enstitüsünün 1 temsilcisi yer alacaktır.

Türk ve Alman yöneticilerden oluşacak Jüri Başkanları ise kurumlar arası ve jüri üyeleri arasındaki eşgüdümü sağlayacak ve oy hakları bulunmayacaktır.
 


Şartname İçin Tıklayın...

İrtibat Kişileri:

Türkiye: Fatih Özdemir  GSM: +90 5343172468       
Almanya: Fatma Uzun
Türkiye Tel: +90 312 30990 50 (Dâhili: 4097ve 4087)
Almanya Tel: +49 201 815818 44,  Gsm: +49 178 60 75 163


Almanca Site İçin Tıklayınız...