KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Kütüphane ve Millet Kütüphanesi

Milli Kütüphane, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde ülkemizin hafızası görevini ifa etmeye devam etmektedir. Milli Kütüphane, Emek Mahallesi Çankaya (Bahçelievler) adresinde 1983 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. 
Milli Kütüphaneden

  • Akademisyenler,
  • Kamu çalışanları ve emeklileri,
  • Meslek odalarına ya da barolara kayıtlı meslek sahipleri,
  • Yazılı ve görsel basın mensupları,
  • Üniversite ve yüksekokul öğrencileri veya mezunları,
  • Öğrenim durumuna bakılmaksızın görme engelli kullanıcılar ve
  • Yabancı uyruklu araştırmacılar

üye olarak kapalı raf sistemli arşivlerden istekte bulunarak yararlanabilirler veya çalışma salonlarını kullanabilirler. Lise. ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin Milli Kütüphane'den yararlanma imkanı bulunmamaktadır. Milli Kütüphane çalışma saatleri ile çalışma salonları doluluk oranları için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.


milli kutuphane.png
Millî Kütüphane internet sitesi
Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan Millet Kütüphanesi ise Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı bünyesinde Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü, Kütüphaneler Daire Başkanlığına bağlı olarak hizmet vermektedir. Millet Kütüphanesi 2020 yılından bu yana Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüm vatandaşlarımız Millet Kütüphanesine e-Devlet üzerinden üye olarak veya T.C. Kimlik Kartı veya 99 ile başlayan T.C. Kimlik numarasına sahip kimlikleriyle (yabancı uyruklu kişiler) ana kapıda üye olarak giriş yapabilirler. Millet Kütüphanesi'nde açık raf sistemi mevcuttur ve ödünç işlemi kütüphane içi ile kısıtlıdır. Millet Kütüphanesi çalışma saatleri, etkinlik takvimi, doluluk oranı, vs. için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

 

milletkutuphanesi.png

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi internet sitesi