KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Halk kütüphaneleri ücretli mi? Kütüphane üyeliği için gerekenler neler?

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak ülkemizin dört bir yanında halk kütüphaneleri bulunmaktadır. Peki kütüphane üyeliği ücretli mi? Halk kütüphanesi üyeliği için gereken belgeler neler?
Halk kütüphaneleri hizmetleri ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu kapsamda ödünç kitap alma, çalışma salonlarından yararlanma ve etkinliklere katılma tamamen ücretsizdir. Kablosuz internet bağlantısı, bilgisayar kullanımı ve millet kıraathanesi konsepti içerisinde yapılan ikramlar için de bu kapsamda herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Halk Kütüphanesi üyeliği için gerekenler: Halk kütüphanesine üye olmak için, ilgili halk kütüphanesine kimlik veya TC kimlik numarası içeren bir belge ile başvurabilirsiniz. 15 yaş üstü vatandaşlarımız turkiye.gov.tr e-devlet platformu üzerinden de üyelik işlemini gerçekleştirebilir. 15 yaş altı çocuklar için kütüphanelerimizde bulanan veli izin formu ile velinin muvafakati ile üyelik gerekmektedir.

Halk kütüphanesi üyelikte yaş sınırlaması var mıdır? Halk kütüphanelerin kullanmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Halk kütüphanesine girmek için üyelik gerekli midir? Kütüphanelerimize giriş-çıkış yapılması için üyelik gerekmemektedir.

Çalışma salonlarını kullanmak için üyelik gerekli midir? Kütüphanelerimizde yer atama sistemli çalışma salonlarında üyelik kartı ile işlem yapıldığı için üye olunması zorunludur. Bunun haricindeki çalışma alanlarını kullanmak için üyelik gerekmemektedir.