KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

58. Kütüphane Haftası

58. KÜTÜPHANE HAFTASI "KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR" SLOGANIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.Kültür ve Turizm Bakanlığı, 58. Kütüphane Haftası'nı "Kütüphanede Hayat Var" sloganıyla gerçekleştirdi.

CSO Ada Ankara Tarihi Salon'da düzenlenen "58. Kütüphane Haftası ve Ödül Töreni" programına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, Tokat Valisi Ozan Balcı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Turan Ergün ile kütüphaneciler ve öğrenciler katıldı.

Bakan Yardımcısı Demircan, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her tarafını kütüphanelerle donatmaya çalıştıklarını, kütüphaneleri sadece kitapların yer aldığı değil aynı zamanda kültürel faaliyetlerin yapıldığı alanlara dönüştürdüklerini anlattı.

"e-Kitabım" ve "Etkin Kütüphane" adıyla iki dijital uygulama yaptıklarını bildiren Demircan, "Bunları hemen cep telefonlarından indirip kurmak mümkün. Hemen iki bin kitap iniyor. Kitaplık cepte. Ben kitapları oradan okuyorum ve tavsiye ediyorum. İkincisi de kütüphanelere üye olmak için elimizde bir dizi kolaylıklar var. Bunu indirdiğinizde en yakın kütüphaneler nerede bunu görüyoruz. Her gün kitap seçenekleri öneriyor, onları Google'dan tarayabiliyoruz ve en yakın noktadaki kütüphaneleri görüyoruz, etkinliklerini takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Demircan, 1252 halk kütüphanesi ve 66 gezici kütüphaneyle hizmet verdikleri, son 5 yılda 125 kütüphanenin hizmete açıldığı ve 11 yeni kütüphane binası inşa ettikleri bilgisini paylaştı.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş da kütüphaneleri kültürel emanetlerin en güçlü koruyucusu olarak gördüklerini ifade etti.

Kütüphaneleri sadece bilginin muhafaza edildiği veya geleceğe aktarıldığı yerler olarak görmediklerini belirten Odabaş, kütüphanelerin ev ve iş yerlerinden sonra üçüncü buluşma noktası olmasını arzuladıklarını dile getirdi.

9 dalda ödül sahiplerine verildi

58. Kütüphane Haftası Açılış Programı ve Ödül Töreni’nde okuma kültürünün yaygınlaştırılması, kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığının geliştirilmesi adına değerli çalışmalar yürüten kişi ve kurumlara 9 kategoride, 12 ayrı ödül takdim edilmiştir. 


Van Çaldıran İlçe Halk Kütüphanesinde görev yapmakta olan değerli meslektaşımız Sayın Adem GÖREN ve İstanbul Üniversitesinde Öğretim Görevlisi Sayın Selçuk AYDİN “İsmail Saib Sencer Yılın Kütüphanecisi Ödülü” nü almaya hak kazanmıştır.

 

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü olarak; değerli meslektaşlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

 

58. KÜTÜPHANE HAFTASI KÜTÜPHANECİLİK ÖDÜLLERİ

 

Ödül Kategorileri ve Ödül Alan Kişiler/Kurumlar

 

ÖDÜLLER

Ödül Almaya Hak Kazanan Kişi/Kurum

Yılın Okuru Ödülü

Amine Sare ÇERÇİ

Yılın Okuru Ödülü

Zehra YALÇIN

Yılın Okuru Ödülü

Halil BAĞIŞ

Yılın Okuru Ödülü

Yılın Kütüphanesi Ödülü

Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi

Yılın Kütüphanesi Ödülü

İsmail Saib Sencer

Yılın Kütüphanecisi Ödülü

Adem GÖREN

İsmail Saib Sencer Yılın Kütüphanecisi Ödülü

Öğr. Gör. Selçuk AYDİN

İsmail Saib Sencer Yılın Kütüphanecisi Ödülü

Ali Emiri Efendi Onur Ödülü

Dr. Nevzat KAYA

Ali Emiri Efendi Onur Ödülü

Yılın İş Birliği Ödülü

Fatih Belediyesi

Yılın İş Birliği Ödülü

Yılın Kütüphane Dostu Belediyesi Ödülü

Mamak Belediyesi

Yılın Kütüphane Dostu Belediyesi Ödülü

Yılın Kütüphane Dostu Yöneticisi Ödülü

Dr. Ozan BALCI

Yılın Kütüphane Dostu Yöneticisi Ödülü

Yılın Okuma Kültürünün Gelişimine Katkı Ödülü

Anadolu Mektebi

Yılın Okuma Kültürünün Gelişimine Katkı Ödülü

Yılın Yenilikçi Fikri Ödülü

Gör-İşit

Yılın Yenilikçi Fikri Ödülü