KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli (4. Baskı)


                                                       2019_Bes_Sehirli.jpg

Kitap Adı

Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli (4. Baskı)

Editör

A. Halûk Dursun

Dizisi

Kültür Eserleri

Basım Yeri

Ankara

Basım Yılı

2019

Baskı Sayısı

4. Baskı (2019)

3. Baskı (2016)

1. ve 2. Baskı (2015)

Dili

Türkçe

Sayfa Sayısı

140

Ebat

14,5 x 21 cm

ISBN

978-975-17-4175-2Yeni neslin tarihini, kültürünü bilerek ve değerlerimize sahip çıkarak bugünün gelişen dinamikleri ile harmanlaması ve bütünsel bir bakış açısına sahip olması temel bir ihtiyaçtır.

Öte yandan, tarihî dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş, geçmişteki izleri silinmemiş, yüksek binaların altında ezilmemiş, yaşayanlarını yormayan kimlikli şehirleri ön plana çıkarmak, özelliklerini ve güzelliklerini vurgulamak, diğer şehirleri de bu konuda teşvik etmek büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple öncelikle gençlerin ilgisini çekerek, rol model olacak değerlerimizin hatırlatılmasına ve anlatılmasına katkı sağlayacak “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi” Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.

Proje kapsamında belirlenen kişilikler, gençlere ve gelecek nesillere rol model olarak seçilmiş; teknoloji çağının ve globalleşmenin acımasız kültürsüzleştirme politikalarına karşı örnek alınabilecek şahıslardır. Bugün bize düşen ise toplumsal ve kültürel hafızamızda iz bırakan beş şehirli çelebiyi, İstanbul Efendisi’ni Ali Fuad Başgil’in tabiriyle “Gençlerle Başbaşa” bırakma görevidir.