KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Göreve Yeni Başlayan Kütüphaneciler İçin Gönüllü Yönetim Sistemi ve Hizmet İçi Eğitim Programı


Göreve Yeni Başlayan Kütüphaneciler İçin Gönüllü Yönetim Sistemi ve Hizmet İçi Eğitim Programı

Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle ilk olarak 2016 yılında Ankara’da gerçekleştirilen "Gönüllülük ve Gönüllü Yönetim Sistemi Eğitimi" ile “Kütüphanelerde Kültürel Etkinlikler ve Halkla İlişkiler” konularındaki eğitimin ardından kurumlar arası bu ortak çalışma kültürüne bu kez de “Göreve Yeni Başlayan Kütüphaneciler İçin Gönüllü Yönetim Sistemi ve Hizmet İçi Eğitim Programı” ile devam edilmesinin faydalı sonuçlar doğuracağı mütalaa edilmiş ve bu kapsamda 2017 yılı içerisinde Türkiye genelinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı halk kütüphanelerinde görev yapmak üzere göreve başlayan 250 personelin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla 23-24-25 Ağustos 2017 tarihlerinde Ankara’da bir hizmet içi eğitim programı gerçekleştirilmiştir.

Programın açılış konuşmaları Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Huzeyfe YILMAZ ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU tarafından yapılmıştır. “Halk Kütüphanelerinde İletişim ve Halkla İlişkiler” konulu Açılış Konferansı Doç. Dr. Erol YILMAZ tarafından gerçekleştirilmiştir.

Program kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından “Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi” sunumu yapılmıştır.

“Kütüphane Yönetimi”, “Halk Kütüphanelerinde Halkla İlişkiler”, “Çocuk Kütüphaneleri”, “Dezavantajlı Gruplara Yönelik Kütüphane Hizmetleri” “Bilgi ve Teknoloji Okuryazarlığı” konularında eğitim verilmiştir.

Ayrıca iyi uygulama örneklerinin gösterildiği program sonunda, çağdaş kütüphanecilik ilkelerinin, göreve yeni başlamış kütüphanecilerin heyecan ve motivasyonu ile buluşturularak yurt geneline yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Kütüphanelerde halkla ilişkiler ve gönüllülüğe ilişkin buluşmalarımız devam edecektir.

DSC_0032.JPG


DSC_0042.JPG


DSC_0100.JPG


DSC_0105.JPG


DSC_0126.JPG


DSC_0152.JPG


DSC_0333.JPG