KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kütüphaneye kitap bağışlayabilir miyim?

Halk Kütüphanelerine Kitap Bağışı

Kütüphaneye Kitap Bağışı Yapabilir miyim? Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüze bağlı olan halk kütüphanelerine doğrudan başvurarak kitap bağışı yapabilirsiniz. Bağışlanan kitaplar uygunluk kriterlerine göre değerlendirilip katalog kaydı yapılarak ve istenmesi durumunda bağışlayanın adı kitabın iç kapağının arka yüzüne yazılarak kullanıcı hizmetine sunulmaktadır.

Halk Kütüphanelerine toplu bağış yapmak isterseniz, bu husustaki dilekçeniz ile kitap örneklerinin Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir. Fiziki durum, basım yılı, içerik, vs. değerlendirilerek makam onayı sonrasında ilgiliye bilgi verilip kitapların alınması sağlanmaktadır.

Kitap Kabul Kriterleri arasında bağış kitabın kopya olmayıp orjinal olması ve fiziksel olarak kullanıma uygun olması gerekmektedir. Halk kütüphaneleri her yıl yapılan materyal alımı ve kitap bağışlarınız ile nitelikli ve güncel yayımları siz okuyucularımıza ulaştırmaktan mutluluk duyar.


Konu ile ilgili Halk Kütüphaneleri Yönetmeliği hükmü şöyledir:

Madde 16-c) Gerçek ve tüzel kişiler kütüphaneye materyal bağışlayabilirler. Bağışlanan materyal yayın inceleme komisyonu tarafından fiziksel açıdan ve içerik yönünden değerlendirildikten sonra kabul edilir. Bağışlayan tarafından, bağışlanacak materyalin bir arada bulunması ve bağışlayanın adını taşıyan bir bölümde sergilenmesi talep edilemez. İstenmesi durumunda bağışlayanın adı kitabın iç kapağının arka yüzüne yazılır.