KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

48. Kütüphane Haftası Programları - 48th Library Week Programs

Kamuoyunda kütüphane konusunda olumlu çağrışım oluşturmak; kitap, kütüphane ve okuma kültürü konularında toplumsal algıyı yükseltmek; dünya kütüphaneciliğindeki önemli gelişmeleri meslektaşlar paylaşmak üzere her yıl Mart ayının son haftası yurt çapında Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğiyle hazırlanan 48.Kütüphane Haftası, “Bilgi, Toplumu Çoğullaştırır” ana temasıyla, 26 Mart-01 Nisan 2012 tarihleri arasında kutlanacaktır. Haftanın resmi açılış töreni, 26 Mart 2012 Pazartesi günü, saat 10:00’da, Hatay’da, Antakya Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde uluslararası katılımla gerçekleştirilecektir.
 
Resmi açılış töreni 26 Mart 2012 Pazartesi günü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacaktır. Üç semavi din ve altı mezhebin mensuplarından oluşan ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Antakya Medeniyetler Korosu bir konser verecektir.
 
Konserin ardından sırasıyla Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat KARTAL, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge KULA, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ, Hatay Valisi Mehmet Celalettin LEKESİZ ve katıldıkları takdirde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür ÖZASLAN açılış konuşmalarını gerçekleştireceklerdir.
 
Açılış konuşmalarının ardından, 2011 yılında basında yer alan kitap, kütüphane konulu haberlerin derlenmesinden oluşan “Almanak 2011” adlı kısa video ile Bakanlığımızca hazırlanan “Sıra Dışı Okurlar Belgeseli”nin üçüncüsü, izlenecektir. Kamuoyunda büyük ilgi gören Sıra Dışı Okurlar Belgeseli’nde,  ülkemizde kendi kendine okuma alışkanlığı kazanmış ve bunu yaşamının en önemli parçası haline getirmiş, okuduklarıyla yaşamına yön vermiş ve birtakım yaşamsal sorunlarına çözüm bulmuş kişiler konu edilmektedir. Video gösterimi vatandaşlarımızla gerçekleştirilen kütüphane temalı sokak röportajları ile sona erecektir.
 
Açılı etkinliği plaket ve ödül töreni ile devam edecektir.
 
Aynı gün saat 14:00’te Antakya Savon Otel Toplantı Salonu’nda “Çok Kültürlülük ve Kütüphaneler” konulu bir panel düzenlenecektir. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge KULA’nın yöneteceği panale Almanya’dan kültürler arası kütüphanecilik çalışmaları konusunda iki uzman kütüphaneci Nürnberg İl Halk Kütüphanesi’nden Susanne SCHNEEHORST ve Berlin İl Halk Kütüphanesi’nden Tarık SEDEN katılacaklardır. Diğer panelist ülkemizden araştırmacı yazar Mehmet TEKİN olacaktır.
 
Panelin ardından, çağdaş kütüphane hizmetleri anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenen Hatay Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi’ne toplu bir ziyaret gerçekleştirilecektir.
 
Kamuoyuna duyurulur.