KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İLK ÖRNEK ÇOCUK KÜTÜPHANESİ: ALİ DAYI

 • Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi
 • Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi
 • Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi
 • Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi
 • Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

                      

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin Ankara Ali Fuat Başgil Mahallesi, Nene Hatun Caddesi 57 numarada bulunan bahçe içerisindeki iki katlı binası, emekli Vali Merhum Hamdullah Şükrü KENANOĞLU tarafından 1985 yılında Bakanlığımıza bağışlanmıştır.

Ülkemizde okuma alışkanlığının yetersiz olduğuna ve bu yetersizliğin okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması halinde giderilebileceğine inanan KENANOĞLU, çocuk kütüphanesi olarak hizmet vermesi şartıyla Bakanlığımıza bağışladığı kütüphaneye, kendisine emek veren manevi babasının anısına “Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi” adı verilmesini vasiyet etmiştir.


Bakanlığımızca, Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin ilk örnek çocuk kütüphanesi olarak hizmet vermesi amacıyla 2010 yılında projelendirme ve yeniden yapılandırma çalışmaları yapılmıştır. Binanın iç ve dış onarımı ile bahçe peyzajı yapılmış, çocuklar için kütüphane mobilyaları ve donanım malzemeleri tasarlanmıştır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren iyi birer okur olma bilinci ve alışkanlığı kazandırmak amacıyla zengin ve güncel bir koleksiyon oluşturulmuş, koleksiyon eğitsel oyuncak ve araç gereçlerle desteklenmiş, kütüphanede çalışmak üzere bir kütüphaneci ve bir sınıf öğretmeni görevlendirilmiştir.

İki katlı kütüphanenin deniz ve orman temalı alt katı Okul Öncesi Çocuk Bölümü olarak düzenlenmiş olup 3-7 yaş arası çocuklara hizmet verecektir. Okul Öncesi Çocuk Bölümü’nün çocukları kitap, okuma ve araştırma dünyasına taşıyacak bir köprü görevi yapması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda okul öncesi çocukların;

 • Görsel okur-yazarlıkları nitelikli bir koleksiyonla geliştirilecek,

 • Oyunlar, fen ve doğa oyuncakları, kukla tiyatrosu, orf aletleri ve drama çalışmaları ile yaratıcı güçlerinin gelişmesi için ortam sağlanacak,

 • Okuma saatleri, yazar buluşmaları vb. etkinlikler ve “Mutlu Okuma Bölümü” ile kitapların büyülü dünyasına adım atmalarına katkıda bulunulacak,

 • Bahçede bulunan büyüteçli masa, termometre, higrometre vb. araçlar ve eğitsel oyuncaklarla bilim dünyasıyla tanışmaları sağlanacak,

 • Projeksiyon cihazıyla gösterilecek çizgi film, çocuk filmleri ve eğitim programları aracılığıyla görsel ve işitsel algılarının gelişmesine katkıda bulunulacak, böylece kitap ve kütüphaneyi yaşamlarının bir parçası olarak görmeleri sağlanacaktır.

 • Kütüphanenin İlköğretim Bölümü olarak düzenlenmiş olan üst katı, 7-14 yaş arası çocuklara hizmet verecek olup bu bölümde çocuklar;

 • Zengin koleksiyon ve danışma hizmetiyle araştırma becerilerini geliştirecek,

 • Eğitsel grup oyunları oynayarak sosyalleşecek,

 • Kablosuz İnternet bağlantısı ile kütüphanedeki bilgisayarlar ya da kendi bilgisayarları aracılığıyla İnternete bağlanabileceklerdir.

 • Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi, çocuklara Morpa Kampüs İnteraktif Eğitim Seti aracılığıyla e-teknoloji hizmeti sunan ilk kütüphane olacaktır. Bu sistem aracılığıyla ilköğretim çağındaki çocuklar kütüphanede elektronik ortamda ders çalışabilecek, ödevlerini yapabilecek, test çözebilecek, elektronik kitaplardan yararlanabilecek ve eğitsel oyunlar oynayabilecek, böylelikle İnternette nitelikli vakit geçirebilecektir. Kısacası çocuklarımızın geleceğine uzanan yolda Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi, onların dünyasını zenginleştirecek, güzelleştirecek önemli bir dönemeç olacaktır.

Kütüphane binasının dışarıdan çok daha sıcak görünmesi ve çocukların ilgisini çekmesi için balkon korkuluklar yerine renkli kalem çitler ve renkli tabela yapılmıştır. Bahçe; çocukların enerjilerini eğlenceli bir şekilde harcayabilecekleri, doğal bir açık hava eğitim alanına dönüştürülmüştür. Kütüphanenin bahçesinde çocuklar hem doğa içerisinde kütük masalar ve kütük taburelerde kitaplarını okuyabilecekler, hem de doğa ve fen konularını en ana ilkeleriyle inceleyebileceklerdir. Bahçeye çocukların; kuşların doğal yaşantısını gözlemleyebilecekleri kuş evleri, doğayı inceleyebilecekleri büyüteçli masa ve fen konularını güncel hayatlarına uyarlayabilecekleri hava durumu panosu yerleştirilmiştir. Çocukların sanatsal faaliyetlerini doğayla bütünleşik bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için Türkiye’de bir ilk olan ve hem sınırsız yaratıcılığı ortaya çıkaran hem de kağıt kullanımını engellediği için doğaya katkıda bulunan üç adet cam şövale yaptırılmıştır.

Kütüphanenin üst katında velilerin çocuklarını bekleyebilecekleri ve kütüphane hizmetlerinden yararlanabilecekleri bir bölüm hazırlanmıştır. Tüm kullanıcılar kütüphane girişindeki gemi güvertesine yerleştirilmiş LCD ekran aracılığıyla kütüphane etkinliklerini takip edebileceklerdir. Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin; mobilyaları, koleksiyonu ve sunacağı çağdaş hizmetlerle, Ankara’daki çocukları ve ailelerini kitap okuma ve kütüphanede daha çok zaman geçirme konusunda özendireceği ve kütüphaneyi hayatlarının merkezine taşıyacağı düşünülmektedir.