KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Görme Özürlü Vatandaşlarımız İçin Kütüphanelerimize 500 adet CD çalar dağıtıldı.

Bakanlığımız, Görme engelli vatandaşlarımızın da kütüphanelerden gerektiği gibi faydalanmalarını sağlamak amacıyla hizmet çeşitliliğini artırıyor

Uzun zamandan beri görme engelli vatandaşlarımıza yönelik önemli hizmetler vermekte olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi başta olmak üzere şimdilik 14 kütüphanemizde görme engelli servisi mevcuttur.

Beyazıt Devlet Kütüphanesinde sesli kitap oluşturmak amacıyla 6 adet modern stüdyo ve ayrıca braille baskı ünitesi kurulmuş olup görme engelli vatandaşlarımızın ihtiyacını duydukları materyallerin braille baskısı yapılmakta ve kitap seslendirme hızla devam etmektedir.

Oluşturulan sesli kitap CD’leri görme engelli vatandaşlarımıza ödünç olarak verilebilmekte ayrıca Bakanlığımız web sayfasında internet ortamında dinlenebilmektedir.

Bakanlığımız bununla da yetinmeyerek görme engelli vatandaşlarımızın bu kitapları her ortamda dinlemelerini sağlayabilmek amacıyla, kütüphanelerimizin “Konuşan Kitaplık” bölümlerinde kullanıcılara ödünç verilmek üzere 500 adet CD çalar satın almıştır. DÖSİMM kanalı ile satın alınan bu CD çalarlar okuyucu sayılarına göre ilgili kütüphanelere gönderilmiştir.