KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Gönüllülük ve Gönüllü Yönetim Sistemi - Kütüphanelerde Halkla İlişkiler, Gönüllülük ve Kültürel Etkinlikler

Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle 132 halk kütüphanesinden davet edilen kurum yöneticileri ve kütüphanecilere yönelik olarak, 18 Kasım 2016 Cuma günü Ankara'da "Gönüllülük ve Gönüllü Yönetim Sistemi" ile “Kütüphanelerde Halkla İlişkiler, Gönüllülük ve Kültürel Etkinlikler” konularında toplantı gerçekleştirilmiştir.

Programın açılış konuşmaları Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Hakan DULKADİROĞLU ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU tarafından yapılmıştır.

Program kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü Genç Gönüllüler Platformu Üyeleri tarafından “Gönüllülük ve Gönüllü Yönetim Sistemi” sunumu yapılmıştır. Ardından “Halk Kütüphanelerinde Halkla İlişkiler ve Gönüllülük”  konulu sunum Doç. Dr. Erol YILMAZ, “Kütüphane Gönüllülüğü” Prof. Dr. Coşkun POLAT ve “Halk Kütüphanelerinde Kültürel Etkinlikler” adlı sunum Kütüphaneci Meral ERDOĞAN tarafından yapılmıştır.

Eğitim sonucunda; Gönüllülük toplumda insanlar arasındaki sosyal ilişkilerin gelişmesinde, değer yargılarının oluşmasında, sosyal farkındalığın ve girişimciliğin artmasında ve sosyal sorunların ortaya çıkışında farklı çözüm önerileri sunulmasında çok önemli bir etken olduğu, kütüphanelerde gönüllülük sistemi aracılığıyla; gönüllülerin bilgi, beceri ve birikimi ile bir sinerji yaratılarak hizmet kalitesinin artırılması sağlanabileceği görüşü belirtilmiştir.  Kütüphanelerde halkla ilişkiler ve gönüllülüğe ilişkin buluşmalarımız devam edecektir.


DSC_6811.JPG
DSC_6825.JPGDSC_6854.JPGDSC_6953.JPGDSC_7084.JPGDSC_7093.JPGDSC_7108.JPGDSC_7147.JPG