KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

52. Kütüphane Haftası Sonuç Duyurusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 52. Kütüphane Haftası “Küresel Anlayış ve Kütüphaneler” ana temasıyla, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Filistin ve Moldova’dan 9 Panelist,  ülkemizden 6 Akademisyen ve Kurum Başkanı ile illerimizden 52 kütüphane personelinin katılımıyla Ankara'da 28-30 Mart tarihleri arasında kutlanmıştır.

 

Haftanın açılış töreni 28 Mart 2016 Pazartesi günü, saat 09.30’da Milli Kütüphane Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Açılış töreni; saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması (Devlet Çok Sesli Korosu eşliğinde) ve Devlet Çok Sesli Korosu’nun mini konseriyle devam etmiştir.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU, Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet KURT ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin YAYMAN tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, ülkemizde kendi çabalarıyla okuma alışkanlığı kazanmış, bunu yaşamının en önemli parçası haline getirmiş, okuduklarıyla yaşamına yön vererek birtakım yaşamsal sorunlarına çözüm bulmuş  “Sıra Dışı Okurlar Belgeseli-6” belgesel film gösterimi gerçekleştirilmiştir. Açılış programında, belgesel filmi çekilen sıra dışı okurlarımıza, Üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünden birincilikle mezun olan öğrencilere ve Ankara’daki Halk Kütüphanelerinde en çok kitap okuyan okuyuculara Teşekkür Belgesi ve çeşitli ödüller takdim edilmiştir. Yazar Rasim ÖZDENÖREN tarafından verilen açılış konferansının ardından tören,  Milli Kütüphane Başkanlığı tarafından hazırlanan “İpek Yolu” adlı serginin açılışıyla sona ermiştir.

Hafta kapsamında;

28 Mart 2016 Pazartesi günü öğleden sonra “Balkan Ülkelerinin Ortak Hafızası Kütüphaneler”, 29 Mart 2016 Salı günü sabah, “Kütüphanelerin Küresel Anlayışın Geliştirilmesine Katkıları” öğleden sonra, “Balkan Ülkelerinde Milli Kütüphanelerin Rolü ve Sorumlulukları” konulu paneller gerçekleştirilmiştir.30 Mart 2016 Çarşamba günü panelist ve konukların katılımıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi ve Hamamönü’nde kültürel bir gezi düzenlenmiştir.