KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Keçiören Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi Açılış Töreni

KEÇİÖREN CEMİL MERİÇ İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Keçiören Belediyesince yaptırılan Yunus Emre Kültür Merkezi ile içerisinde Bakanlığımızca kurulan Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi, 13 Mart 2014 Perşembe günü Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İŞLER’in ve Kütüphaneye adını veren değerli edebiyat ustası Cemil MERİÇ’in kızı Prof. Dr. Ümit MERİÇ’’in katılımıyla hizmete açıldı.

Açılış töreninde; Başbakan Yardımcısı Emrullah İŞLER, Prof. Dr. Ümit MERİÇ, Vali Yardımcısı Sayın Yıldırım UÇAR, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Vekili Hamdi TURŞUCU, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK birer konuşma gerçekleştirdi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Keçiören’e ikinci kütüphaneyi kazandırmış olmalarının önemini belirtti. Kültür Merkezinin sosyal ve kültürel belediyecilik anlamında birçok fonksiyonu yerine getirerek bölgeye ve ilçeye hizmet verdiğini dile getirdi.

Kültürel belediyeciliğin önemini vurgulayan Ak, bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirmeye önem verdiklerini dile getirdi. Kütüphanenin, değerli edebiyatçımız Cemil Meriç’in isminin yaşaması açısından katkı sağlaması dileklerinde bulundu.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Vekili Hamdi TURŞUCU; “halk kütüphanelerinin değişen dünyanın modern yapılandırılmalarına paralel olarak, teknolojik ve toplumsal dönüşümlere uygun olarak hayata geçirilmesinin, Bakanlık olarak temel hedeflerimiz arasında” olduğunu belirtti.

“Ülkemizdeki çağdaş kütüphane algısını etkilemek ve bu işlevi yerine getirmek üzere, Bakanlığımızca Çocuk ve Halk Kütüphanelerinin İyileştirilmesi Projesi” başlatıldığını dile getiren Turşucu;  “proje doğrultusunda yerel yönetimlerle işbirliğine gidilerek mevcut kütüphanelerin iyileştirilmesi ve modern kütüphanelerin hizmete açılmasına yönelik girişimlerde bulunulduğunun” altını çizdi.

Aynı doğrultuda Keçiören Belediyesiyle yapılan işbirliği sonucunda nüfusu 1 milyona yaklaşan ilçede modern bir kütüphanenin yapılmasının planlandığını belirten Turşucu, zengin bir koleksiyona sahip olan kütüphaneye “Cemil Meriç” isminin verilmesinin de son derece anlamlı olduğunu belirtti. Değerli edebiyatçı Cemil Meriç için; “kendi semasının yalnız yıldızı” tabiri kullanıldığını ama Meriç’in, “medeniyetimizin semasındaki önemli güneşlerden biri olduğunu” sözlerine ekledi. Turşucu hizmete açılan Yunus Emre Kültür Merkezi ve Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesinin, bölgeye ve ülkemize hayırlı olması dileklerini iletti.

Vali Yardımcısı Sayın Yıldırım UÇAR; Ankara’da özellikle halk kütüphanelerine yönelik istatistik bilgileri paylaştı. Değerli edebiyatçı Cemil Meriç’in adının kütüphaneye verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren UÇAR, kitap ve kütüphane merkezli çalışmalara devam edileceğini belirtti.

Prof. Dr. Ümit MERİÇ; bir dönem, dünyaya hükmetmiş Osmanlı padişahlarının kitaplarını okuma imkânının ellerinden alındığını ifade ederek, "tarihimizde büyük bir zenginliğe sahip olduğumuz halde bugün bir kopukluk yaşıyoruz. Ancak Cumhuriyetimizin yeni ekipleri sayesinde, tarihimizle olan kopukluğumuz büyük ölçüde telafi edilmektedir" dedi.

Cemil Meriç'in görmeyen gözleriyle kaleme aldığı bir yazıyı kütüphaneye hediye etmek istediğini belirten Meriç, kütüphaneye babasının ismini verenlere teşekkürlerini sundu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İŞLER,  medeniyetimizin “okuma emri” üzerine kurulduğunu dile getirerek,  böyle bir merkezde açılan kütüphanenin bir zenginlik olduğunu belirtti. Son yıllarda internetin ve teknolojinin yaygınlaşmasıyla okuma oranının düştüğüne dikkati çeken İşler, çocukların okumaya yönlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cemil Meriç, Necip Fazıl ve Erdem Beyazıt isimlerinin çeşitli kütüphanelere, merkezlere verilmeye başlandığını dile getiren İşler, düşünce, fikir, felsefe ve dini dünyamıza damga vuran önderlerin, bilim adamlarının böyle kurumlarda yaşatılıyor olmasının önemine vurgu yaparak, eser bırakanların isimlerinin merkezlere verilerek onurlandırılmasının, gelecek nesiller için de teşvik edici bir rol olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından İşler ve beraberindekiler, kütüphanenin açılış kurdelesini kesti. İşler, kurdele kesimi sonrası Cemil Meriç Kütüphanemizde incelemelerde bulundu.

 
 
  • Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi
  • Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi
  • Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi
  • Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi
  • Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi
  • Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi