KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

49. Kütüphane Haftası Basın Bülteni

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen 49. Kütüphane Haftası ana etkinlik programı, 25-31 Mart 2013 tarihleri arasında Ankara’da, uluslararası katılımla gerçekleştirilecektir.

Haftanın açılış töreni 25 Mart 2013 tarihinde, saat 9.30’da, Ankara’da, Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Açılış töreninde, 2012 Yılında Basında Kütüphaneler başlıklı bir video almanak ile Sıra Dışı Okurlar adlı belgesel gösterilecektir. Plaket ve ödül töreninde Bakanlığımızca Ankara Valisi Sayın Alâaddin YÜKSEL’e, KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Dr. Suat İrfan GÜNSEL’e plaket takdim edilecektir. Ardından, ülkemizin en önemli romancılarından biri olarak kabul edilen yazar Ahmet ÜMİT tarafından gerçekleştirilecek konferans ile açılış töreni sona erecektir.

Aynı gün öğleden sonra Osmanlı tarihi, şark klasikleri ve biyografi sahasındaki çalışmalarıyla bilinen araştırmacı yazar Dursun GÜRLEK tarafından Tarihte Ünlü Kütüphanecilerbaşlıklı bir konferans verilecektir.

26 Mart 2013 Salı günü, Türkiye’de mobing alanındaki ilk çalışmaları gerçekleştiren, Mobing Eğitim ve Destek Merkezi’nin kurucusu Çağlar ÇABUK tarafından Mobing Karşısında Kütüphanecilerin Hakları konulu interaktif bir sunum gerçekleştirilecektir. Ardından İzgören Akademi eğitmenlerinden Gökhan OKÇU tarafından Kütüphanecilerin Motivasyonu ve Kurumsal Bağlılığı başlıklı interaktif bir seminer verilecektir. Aynı gün bibliyografik erişim konusunda dünya çapında üne sahip bir uzman ve düşünür olan Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael BUCKLAND, Gelecek Kuşak Kütüphane ve Bilgi Hizmetleri başlıklı bir konferans sunacaktır. Konferansın ardından RDA Türkiye Çalışma Grubu adına Ankara Üniversitesi’nden Arş. Gör. Nevzat ÖZEL, Kataloglamanın Geleceği adlı bir sunum gerçekleştirecektir.

27 Mart 2013 Çarşamba günü, kamu ve özel kuruluşlarda protokol ve yönetim konularındaki seminer, konferans ve dersleriyle tanınan TODAİE öğretim elemanı Nihat AYTÜRK tarafından, Kütüphaneciler İçin Kamusal Yaşamda Protokol adlı bir konferans sunulacaktır. Aynı gün saat 12.30-13.00 arasında eşzamanlı olarak yurt çapında kent meydanlarında okuma etkinliği düzenlenecektir. Etkinliğin hemen ardından halen Türk Edebiyatı Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni olan ve Zaman Gazetesi köşe yazarlarından yazar Beşir AYVAZOĞLU ile ülkemizin en önemli öykü yazarlarından Cemil KAVUKÇU Edebiyatçıların Gözüyle Kütüphaneciler adlı bir söyleşi gerçekleştireceklerdir.

28 Mart 2013 Perşembe günü, Kütüphanelerde Özgür Yazılımlar konulu bir panel gerçekleştirilecektir. Prof. Dr. M. Emin KÜÇÜK tarafından yönetilecek olan panele Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı M. Raşit ÖZDAŞ, Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü’nde öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa AKGÜL ve Yakın Doğu Üniversitesi Inovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi'nde yazılım geliştirme uzmanı Şenol KORKMAZ panelist olarak katılacaklardır.

Aynı gün öğleden sonra Kütüphanelerde Mekan Estetiği başlıklı bir panel gerçekleştirilecektir. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. İrfan ÇAKIN’ın yöneteceği panele İsviçre Lucerne Merkez ve Üniversite Kütüphanesi’nden Tobias SCHELLING, Belfast Queen Üniversitesi’nden Karen LATIMER ve Adnan Menderes Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Hacer Sibel ÜNALAN panelist olarak katılacaklardır. 

29 Mart 2013 Cuma günü Yenileşim (Inovasyon) ve Kütüphaneciler başlıklı konferanslar serisi gerçekleştirilecektir. ABD Design Think Do Firması yöneticisi Lisa Carlucci THOMAS ile Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesi Müdürü Wilma van WEZENBEEK konferansını çevrimiçi olarak (tele-konferans yöntemiyle) gerçekleştirecektir. ABD Cornell Üniversitesi Kütüphanesi’nden Oya Y. RIEGER ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Oya Gürdal TAMDOĞAN birer konferans sunacaklardır. Aynı gün öğleden sonra çeşitli kütüphaneler kendi kurumlarındaki yenileşim (inovasyon) girişimlerini tanıtacaklardır.