KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kütahya Evliya Çelebi Müze Kütüphanesi'nin Açılış Duyurusu

6. Edebiyat Müze Kütüphanesi Kütahya’da açıldı.

 

Genel  Müdürlüğümüzce  yürütülmekte  olan  “Edebiyat Müze Kütüphaneleri Projesi” kapsamında daha önce hizmete açılan Ankara Mehmet Akif Ersoy, Adana Karacaoğlan, İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar, Diyarbakır Ahmed Arif ve Erzurum-Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanelerinin verdiği hizmetler memnuniyetle karşılanmakta ve büyük ilgi görmektedir.

 

Edebiyat Müze Kütüphanelerinde kütüphane hizmeti  yanında mesai saatlerine bağlı kalınmaksızın edebiyat, sanat, kültür, tarih, felsefe gibi konularda söyleşi, bilimsel toplantı, kültürel faaliyet düzenlenmektedir.

 

Bu kapsamda, Kütahya Belediyesi tarafından süresiz ve bedelsiz olarak Bakanlığımıza tahsis edilen eski Yüksek Kahve binasının, Bakanlığımız ve Kütahya Belediyesi işbirliği ile teşhir ve tanzim uygulaması yapılmıştır. Aslına uygun olarak restore edilen ve çevre düzenlemesi yaptırılan Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin kurulması ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olup açılış töreni, 07 Mayıs 2013 Salı günü Bakan Yardımcımız Sayın Abdurrahman ARICI, Kütahya Valisi Sayın Kenan ÇİFTÇİ, Kütahya Belediye Başkanı Sayın Mustafa İÇA, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Yunus Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

 Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde; Türk ve Dünya edebiyatından Kütahyalı yazarlara ve şairlere ait bir seçki ve edebiyat kuramına ilişkin yaklaşık 5.000 kitap, edebiyat ve sanat konulu 83 süreli yayın yer almaktadır. Ayrıca Kütahyalı yazar ve şairlere ait yazma eserlerin tıpkıbasımları ile Bakanlığımızca Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) çalışmaları çerçevesinde, başka dillerde yayımlanan tüm eserler yine bu kütüphanede okuyucunun yararına sunulmaktadır.