KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

31. İstanbul Kitap Fuarı Başladı

31. İstanbul Kitap Fuarı 17 Kasım 2012 Cumartesi günü ziyaretçilerine kapılarını açtı. Avrupa Birliği Bakanı Egemen BAĞIŞ’ın açılışını gerçekleştirdiği açılış töreni, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Basın - Yayın Bakanı  Liu Binjie, Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Uluslararası PEN Başkanı John Raulston Saul, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Bakanlığımız temsilcileri, pek çok yazar, yayınevi temsilcileri, çevirmen, ilüstratör katılımında gerçekleştirildi.

 

İstanbul Kitap Fuarı,bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komitesinin düzenleyeceği bir dizi etkinliğe de ev sahipliği yapıyor..

 

Türkiye’de yayıncılık dünyasının nabzını tutan ve son yıllarda uluslararası katılımcı sayısındaki artış ve çeşitlenme ile birlikte kültürler arası diyalog ve etkileşimin gerçekleşmesine önemli katkılar sağlayan İstanbul Kitap Fuarında bu yıl da,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla yurt dışından telif ajanslarının katılımıyla Uluslararası Salon bünyesinde “Telif Ajansları Özel Bölümü” oluşturuldu.

 

Bu sene fuarın ilk dört günü, 17-20 Kasım 2012, açık kalacak Uluslararası Salonda, Almanya, Azerbaycan, Hollanda, Çin, Hindistan, İngiltere, İran, İtalya, İspanya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan ve Macaristan’dan yayınevleri bulunuyor.

 

Fuara 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu, 40 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarlar katılacak.

 

Gülten Dayıoğlu'nun ''Onur Yazarı'' olduğu ve ana teması ''Çocukluğum Yurdumdur-Çocuk ve Gençlik Edebiyatı'' olarak belirlenen kitap fuarı, birbirinden renkli çocuk etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Fuar süresince Gülten Dayıoğlu'nun katılımıyla çocuk edebiyatı üzerine panel ve söyleşiler düzenlenecek.

Fuarın ilk 4 günü açık kalacak ''Uluslararası Salon'' kapsamında Hollanda ''Onur Konuğu'' olarak yer alacak. Hollanda'dan yayınevlerinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında modern Hollanda edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak.


  • 31. İstanbul Kitap
  • 31. İstanbul Kitap
  • 31. İstanbul Kitap
  • 31. İstanbul Kitap
  • 31. İstanbul Kitap