KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Eve Bağımlı Hasta, Yaşlı, Engelliler İçin Halk Kütüphanelerinden EVE TESLİM KİTAP PROJESİ

Toplumun her üyesine eşit hizmet sunmak halk kütüphanelerinin başlıca amacıdır. Bu amaç doğrultusunda, halk kütüphanelerinin çeşitli fiziksel engelleri olan ve yerleşik kütüphaneyi doğrudan kullanamayan okuyuculara da hizmet vermesi gerekmektedir.

Ülkemizde hiçbir şekilde kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan, hayatlarını eve bağımlı olarak devam ettirmek durumunda olan hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu Proje ile eve bağımlı vatandaşlarımıza kütüphane hizmetinin verilmesi amaçlanmaktadır.

18 Temmuz 2006 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Bakanlar düzeyinde Protokol imzalanarak Proje 20 pilot ilde uygulamaya konulmuştur.

Projenin uygulandığı iller ;

Aksaray, Amasya, Balıkesir, Bartın, Batman, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Isparta, Kırıkkale, Kırşehir, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Uşak 

Ödünç kitap almak isteyen eve bağımlı okuyucu, isteğini telefon, internet veya bir yakını aracılığıyla kütüphaneye bildirmektedir. Kütüphaneye gelen PTT görevlisine kitap poşet içerisinde verilerek en kısa zamanda okuyucuya ulaştırılmaktadır. Kitap, kütüphaneye tekrar PTT aracılığıyla iade edilmektedir.

Ulaşım giderleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce karşılanmaktadır.

Okuyucuların istediği kitap kütüphanede mevcut değilse, söz konusu kitap diğer kütüphanelerden ödünç alınarak, yerel imkanlarla veya gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapılarak sağlanmaktadır.